domovinou amura je východní Asie, povodí řeky Amur a Čína, kde je chován i v rybnících. V roce 1961 byl poprvé dovezen do Čech a dnes je možno konstatovat, že aklimatizace amura v našich vodách byla úspěšná. Můžeme se s ním setkat v nádržích, tůních, odstavných ramenech i velkých řekách. Vyhovují mu především pomalu proudící nebo stojaté vody, s bohatými měkkými porosty a teplou vodou, v nižších nadmořských výškách.
Přestože je amur rostlinožravý druh, roste velmi rychle. Pohlavní dospělosti dosahuje u nás ve věku 5-7 roků. Výtěr je prováděn uměle, v přírodě se prozatím u nás nevytírá. Čerstvě vytřené jikry jsou šedavé barvy, nelepkavé, o průměru kolem 1 mm, po nabobtnání až přes 5 mm. Na samici může připadat až přes 1 milión jiker. Plůdek se po vykulení živí jemným zooplanktonem, později i larvami pakomárů. První drobná rostlinná potrava byla u plůdku zjištěna ve věku dvou týdnů. Od poloviny prvního roku života je v potravě trvale zastoupena rostlinná potrava. Vyšší rostliny tvoří hlavní část potravy větších jedinců, kteří jsou v podstatě všežravci. K vyhledávaným druhům rostlin amurem patří např. vláknité řasy rodu Cladophora (žabí vlas), rdesno obojživelné, dvojzubec, vodní mor kanadský, žabník, šípatka aj. Pokud je chovám v kaprových rybnících, konzumuje i krmivo předkládané kaprům.
Má protáhlé, válcovité tělo, kryté poměrně velkými šupinami. Hlava má široké a dlouhé ploché čelo, velmi nízko posazené oči a polospodní ústa. Ocasní násadec je poměrně krátký a vysoký. Hřbet je zbarven šedozeleně, boky jsou stříbřitě zlaté, břicho je bílé. Okraje šupin jsou temně lemované, břišní výstelka je černá.
|